Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyg X-1: Mohou černé díry vznikat v temnotě?

Credit: I. F. Mirabel and I. Rodrigues (IAFE, SAp/CEA)

O vzniku černé díry ze zhrouceného jádra hmotné hvězdy se předpokládá, že je ohlášen velkolepou explozí supernovy. Tento extrémně energetický kolaps je rovněž nejvíce přijímaným vysvětlením záhadných kosmických gama záblesků. Výzkumníci nyní ale navrhli, že nejznámější černá díra v Mléčné dráze, Cygnus X-1, vznikla zhroucením hmotné hvězdy -- bez jakékoliv exploze supernovy. Svůj dynamický důkaz shrnuli do tohoto barevného obrázku nádherné oblasti v Labuti, zachycujícím Cyg X-1 a kupu hmotných hvězd (žluté kroužky) známou jako Cygnus OB3. Šipky srovnávají naměřený směr a rychlost Cyg X-1 a průměrný směr a rychlost hmotných hvězd v Cyg OB3. Podobný pohyb obou naznačuje, že předchůdce Cyg X-1 byl sám členem kupy a že jeho dráha nebyla pozměněna ani když se stal černou dírou. Naopak, kdyby Cyg X-1 vznikl při prudké explozi supernovy, pravděpodobně by dostal prudký impuls, který by změnil směr jeho pohybu. Pokud to nebyla supernova, mohl vznik černé díry Cyg X-1 produkovat temný gama záblesk v Mléčné dráze?

Štítky: Supernova, Černá díra, Gama vzplanutí, Cyg x-1, Cyg ob3


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »