Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Země o půlnoci

Credit: GOES Project, GSFC, NASA

Severní polokoule Země je na tomto dramatickém pohledu z oběžné dráhy, zaznamenaném kolem místní půlnoci 22. června 1996 družicí Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES-8), vykreslena jako sluncem osvětlený srpek. Astronomické výpočty říkají, že to bylo to dva dny po slunovratu, prvním dnu léta na severní a zimy na jižní polokouli. Podle programu geocentrických astronomických událostí nastává opět dnes, v 19 hodin a 10 minut světového času, kdy dosáhne Slunce své nejsevernější deklinace, na severní polokouli letní slunovrat. To znamená, že dnešní den je na severu také nejdelším dnem roku, s arktickými oblastmi blízko horní části snímku vystavenými 24 hodinám denního světla. Atmosférický rozptyl slunečního světla způsobuje, že při pohledu k jihu podél nejzazšího okraje Země, je tento okraj viditelný i mimo oblast přímo osvětlenou Sluncem.

Štítky: Země, Slunovrat, Goes satellite


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »