Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SpaceShipOne

Credit: Scaled Composites

SpaceShipOne byla vyfotografovaná během nedávného testovacího letu jak se veze na planetou Zemí zavěšená pod stejně průkopnickou mateřskou lodí přezdívanou White Knight. SpaceShipOne byla navržena a postavena leteckým konstruktérem Burtem Rutanem a jeho společností Scaled Composites pro soutěž o cenu X Prize. Soutěž X Prize o 10 miliónů dolarů je otevřena pro soukromé společnosti a spočívá v úspěšném startu kosmické lodi se třemi osobami na krátký suborbitální let do výšky kolem 100 kilometrů -- scénář podobný ranným pilotovaným kosmickým letů NASA v rámci programu Mercury. Na rozdíl od konvenčních letů raket do vesmíru, bude SpaceShipOne nejdříve vynesena letadlem White Knight se dvěma tryskovými motory do výšky 16 500 metrů a poté uvolněna dříve než zažehne vlastní hybridní raketový motor na pevné palivo. Poté, co vystoupí na hranici vesmíru, změní se loď do stabilní konfigurace s vysokým aerodynamickým odporem a nakonec přistane jako tradiční kluzák srovnatelnou rychlostí.

Štítky: Kosmická loď, X-prize, Suborbital


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »