Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marsův měsíc Phobos podle MGS

Credit: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Proč je Phobos tak tmavý? Větší a planetě bližší z Marsových měsíců, Phobos, je nejtmavějším tělesem v celé Sluneční soustavě. Jeho neobvyklá dráha a barva naznačují, že by se mohlo jednat o zachycený asteroid skládající se ze směsi ledu a tmavého kamení. Snímek nahoře byl pořízen nedávno sondou Mars Global Surveyor (MGS), která kolem Marsu obíhá. Phobos je těžce kráterovaný a pustý měsíc, jehož největší kráter se nachází na odvrácené straně. Na základě podobných snímků MGS jako je tento, bylo určeno, že Phobos je pokrytý snad metrovou vrstvou volného prachu. Dráha Phobosu je tak blízko Marsu, že jeho východ a západ může být z některých míst povrchu pozorovatelný dvakrát denně, zatímco z jiných míst nemusí být vidět vůbec. Výška dráhy Phobosu nad povrchem Marsu se neustále snižuje -- měsíc se pravděpodobně během 50 miliónů let rozláme na kousky, které dopadnou na povrch planety.

Štítky: Mars, Phobos, MGS


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »