Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo mlhoviny Činka

Uznání a copyright: Robert Gendler

Toto nádherné kosmické mračno uviděl v roce 1764 francouzský astronom Charles Messier a popsal je jako oválnou mlhovinu bez hvězd. Nyní je tato mlhovina katalogizovaná jako M27 známá pod populárním názvem Činka, a to ne pro svoji nadstandardní akademickou výkonnost, ale pro označení oboustranné symetrie, podobné tyči s dvěma závažími na každém konci jak ji poprvé spatřilo oko Messierovo. Tento hloubkový obraz jasné planetární mlhoviny také vyjevuje centrální hvězdu v Čince i řadu hvězd v pozadí a v popředí v nenápadném souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Obrázek je složen z více jak 8 hodin expozice přes filtr, který proupouští pouze světlo atomů vodíku a stopuje tak spletité podrobnosti slabého vnějšího hala mlhoviny, které zabírá světelné roky. Mlhovina Činka je asi 1200 světelných let daleko a je příkladem konce, který za 5 miliard let čeká naše vlastní Slunce.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »