Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zamyšlení nad Marsem

Uznání a copyright: Mark Stronge (EAAS)

Je to opravdu jiný svět? Minulý týden se tisíce lidí po celém světě postavilo do řady, aby mohli dalekohledem uvidět Mars, jelikož se rudá planeta a Země na svých drahách kolem Slunce minuly v neobvyklé blízkosti. Dojmy z Marsu byly smíšené a někteří lidé byli rozčarováni, že Mars byl pořád vidět trochu rozmazaně. Staří pozorovatelé oblohy byli popularitou tohoto úkazu poněkud překvapeni, jelikož se mnoha z nich zdálo, že tento Mars nebyl TAK moc jasnější, než jak často bývá vidět a tato událost skýtala malou příležitost pro opravdový objev. Většina pozorovatelů byla ovšem potěšena, že měli jedinečnou příležitost uvidět tak neobvyklé místo. Mnohých se zmocnila bázeň z té nesmírné možnosti být schopen uvidět tvář zcela jiného světa svýma vlastníma očima. Na snímku nahoře se mládež dívá na Mars na "star party" astronomické společnosti East Antrim Astronomical Society v oblasti pro pikniky "Big Collin Picnic Area" na sever od Belfastu v Severním Irsku ve Spojeném království.

Štítky: Mars, Public events


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »