Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zamyšlení nad Marsem

Uznání a copyright: Mark Stronge (EAAS)

Je to opravdu jiný svět? Minulý týden se tisíce lidí po celém světě postavilo do řady, aby mohli dalekohledem uvidět Mars, jelikož se rudá planeta a Země na svých drahách kolem Slunce minuly v neobvyklé blízkosti. Dojmy z Marsu byly smíšené a někteří lidé byli rozčarováni, že Mars byl pořád vidět trochu rozmazaně. Staří pozorovatelé oblohy byli popularitou tohoto úkazu poněkud překvapeni, jelikož se mnoha z nich zdálo, že tento Mars nebyl TAK moc jasnější, než jak často bývá vidět a tato událost skýtala malou příležitost pro opravdový objev. Většina pozorovatelů byla ovšem potěšena, že měli jedinečnou příležitost uvidět tak neobvyklé místo. Mnohých se zmocnila bázeň z té nesmírné možnosti být schopen uvidět tvář zcela jiného světa svýma vlastníma očima. Na snímku nahoře se mládež dívá na Mars na "star party" astronomické společnosti East Antrim Astronomical Society v oblasti pro pikniky "Big Collin Picnic Area" na sever od Belfastu v Severním Irsku ve Spojeném království.

Štítky: Mars, Public events


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »