Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dráha družice SIRTF

Uznání a copyright: Ben Cooper

Těžká raketa Boeing Delta 2-H píše v časných ranního hodinách 25. srpna vzhůru po obloze čáru, jak vynáší infračervený dalekohled NASA SIRTF (Space InfraRed Telescope Facility). Tato dramatická scéna byla zaznamenána časovou expozicí z mola v Jetty Park na severním konci Cocoa Beach na Floridě, asi 2.5 míle od místa startu na mysu Canaveral. SIRTF (anglicky to zní jako "sir tiff") bude zkoumat vzdálený Vesmír v infračerveném světle jako čtvrtá a poslední družicová observatoř z programu velkých observatoří NASA. Další tři velké astrofyzikální družice byly navrženy pro vyšší energie elektromagnetického spektra, kdy kosmický dalekohled Hubble Space Telescope operuje v blízkosti viditelných vlnových délek, Comptonova gama observatoř má přístroje citlivé na gama paprsky a observatoř Chandra detekuje rentgenové záření. SIRTF byl vypuštěn na oběžnou dráhu kolem Slunce, která sleduje Zemi a tak omezuje její expozici k infračervenému vyzařování z naší dobré planety. Infračervené detektory, které jsou na palubě SIRTF chlazené zásobou kapalné helia, budou operovat při teplotách kolem absolutní nuly. Systémy SIRTF nyní procházejí 90 denní zkouškou.

Štítky: Infračervený, Raketa, Launch, SIRTF, Great observatories


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »