Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři Saturny

Uznání: E. Karkoschka (Univ. Arizona), NASA

Tyto tři obrázky Saturna pořídil 7. března tohoto roku kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, zrovna když jižní polokoule nejnádhernější planety ve Sluneční soustavě dosáhla vůči Zemi svého maximálního sklonu 27 stupňů. Snímky použité ke konstrukci obrázků ve falešných barvách vznikly kombinací filtrů pokrývajících elektromagnetické spektrum od ultrafialových vlnových délek (nahoře) přes viditelné (střed) až po infračervené (dole) a tak zvýrazňují různé charakteristiky atmosférických pásů a prstenců Saturna. Plynný obr Saturn, dobře známý pro svoji jasnou soustavu prstenců a velký, záhadný měsíc Titan, je také planetou s dynamickou atmosférou a větry s vysokými rychlostmi. V roce 1980 sonda Voyager změřila rovníkový vítr o rychlosti přes 1000 mil za hodinu (1600km/h). Byly také zpozorovány bouřkové systémy co do velikosti srovnatelné se samotnou planetou Země jak vyvěrají ze Saturnových vrcholku mraků.

Štítky: Saturn, Infračervený, Ultrafialový, Visible


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »