Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Téměř rekordní ozónová díra v roce 2003

Uznání: SVS, TOMS, NASA

Tento rok je ozónová díra je podle očekávání zase zpátky u zemského Jižního pólu. Letošní díra je o něco větší než Severní Amerika a je větší než minulý rok, ale nedosahuje rekorní velikosti z 10. září 2000. Ozón je důležitý, protože nás chrání před ničivým ultrafialovým slunečním světlem. Ozón je citlivý na plyny CFC a na halony, které jsou vypouštěny do atmosféry. Zdá se, že mezinárodní úsilí omezit používání těchto škodlivých chemikálií má pozitivní vliv na jejich výskyt v atmosféře. Letošní poměrně velká ozónová díra se ovšem zčásti přičítá vzduchu chladnějšímu než je normál v okolní stratosféře. Snímek ozónové díry nahoře byl pořízen 11. září přístrojem TOMS na palubě družice Earth Probe.

Štítky: Ozonová díra, 2003


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »