Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Skvostné mezihvězdné prachové mračno při jeho pohybu v kosmu otesávaly hvězdné větry a radiace tak dlouho, až dostalo rozpoznatelný tvar. Přiléhavě nazvaná mlhovina Koňská hlava je součástí větší a komplexnější Mlhoviny v Orionu. Zhruba 1500 světelných let vzdálený tmavý molekulární mrak katalogizovaný jako Barnard 33 je vidět jen díky tomu, že jeho neprostupný prach se jeví jako silueta proti jasné emisní mlhovině IC 434. Vlevo dole je vidět jasná modrá reflekční mlhovina NGC 2023. Nápadná část mlhoviny tvaru koňské hlavy je ve skutečnosti součástí většího mračna prachu, který se na obrázku rozprostírá směrem dolů. Nádherný snímek v reprezentativních barvách tohoto slibného ale pro malý dalekohled obtížného objektu pořídil velký 3.6-m Kanadsko-Francouzko-Havajský dalekohled na Havaji v USA.

Štítky: Koňská hlava, Colorful, Barnard 33


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »