Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový Jupiter

Uznání: I. de Pater (UC Berkeley) NRAO, AUI, NSF

Tento pohled na plynového obra Jupiter vytvořený na základě údajů pořízených radioobservatoří Very Large Array u města Socorro v Novém Mexiku vám možná nepřipadá moc známý. Je skutečností, že zde není žádná známka jasné, kulaté planety s pruhy oblačných pásů vystavující na odiv Velkou rudou skvrnu. Místo toho rádiové vlny zmapované na tomto obrázku ve falešných barvách jsou vytvářeny energetickými elektrony zachycenými intenzivním magnetickým polem Jupitera. Oblasti vyzařující rádiové vlny se rozprostírají daleko nad vrcholky juppiterových mraků až k dvojnásobku viditelného poloměru planety a obklopují jupitera jako zvětšená verze zemských Van Allenových radiačních pásů. Jupiterův radiační pás sice silně září na rádiových vlnových délkách, ale na známějších optických a infračervených pohledech, které ukazují vrcholky mraků na Jupiteru a atmosférické útvary v odraženém slunečním světle, je neviditelný.

Štítky: Jupiter, Rádioastronomie, Very large array, Radiation belt


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »