Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrovy ve fotosféře

Uznání a copyright: Gunther Groenez

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy planetárních rozměrů ve sluneční fotosféře, které jsou omývané mořem plasmatu a jsou ukotvené v magnetických polích. Před osvíceným(!) věkem kamer sluneční pozorovatelé kreslili podrobné kresby slunečních skvrn tak jak se měnily a postupovaly přes viditelný sluneční disk. Ale také současní pozorovatelé pravidelně používají při monitorování slunečních skvrn tuto časem osvědčenou metodu. Na této kresbě z 6. března 2001 astronom Gunther Groenez věrně zachytil úchvatné tvary a odstíny velkých viditelných slunečních skvrn a označil je v souladu s jejich číslem aktivní oblasti NOAA. Sluneční sever je nahoře a východ je vpravo. Do Groenezova technického vybavení patří tuhy H a 2H jednak pro oblasti umbry (tmavé) a pro oblasti penumbry (světlé). Chcete také kreslit sluneční skvrny? Nyní máte příležitost, jelikož přes sluneční disk zrovna přecházejí dvě velké skupiny slunečních skvrn. Aktivita spojená s těmito velkými slunečními skvrnami může v nadcházejících dnech vyvolat polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »