Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrovy ve fotosféře

Uznání a copyright: Gunther Groenez

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy planetárních rozměrů ve sluneční fotosféře, které jsou omývané mořem plasmatu a jsou ukotvené v magnetických polích. Před osvíceným(!) věkem kamer sluneční pozorovatelé kreslili podrobné kresby slunečních skvrn tak jak se měnily a postupovaly přes viditelný sluneční disk. Ale také současní pozorovatelé pravidelně používají při monitorování slunečních skvrn tuto časem osvědčenou metodu. Na této kresbě z 6. března 2001 astronom Gunther Groenez věrně zachytil úchvatné tvary a odstíny velkých viditelných slunečních skvrn a označil je v souladu s jejich číslem aktivní oblasti NOAA. Sluneční sever je nahoře a východ je vpravo. Do Groenezova technického vybavení patří tuhy H a 2H jednak pro oblasti umbry (tmavé) a pro oblasti penumbry (světlé). Chcete také kreslit sluneční skvrny? Nyní máte příležitost, jelikož přes sluneční disk zrovna přecházejí dvě velké skupiny slunečních skvrn. Aktivita spojená s těmito velkými slunečními skvrnami může v nadcházejících dnech vyvolat polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »