Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Listopadové měsíční zatmění

Uznání a copyright animace: Larry Koehn

V sobotu v noci a v neděli ráno (8./9. listopadu) projde Měsíc stínem Země a tak poskytne pozorovatelům oblohy v Americe, Evropě, Africe a západní Asii příležitost si vychutnat úplné měsíční zatmění. Co se měsíčních zatmění týká, tak toto bude jedno z nejkratších s totální fází trvající pouhých zhruba 25 minut. Tato důmyslná animace ukazuje měsíční úplněk, který se pohybuje zprava dole, vstupuje do polostínu (penumbra) a potom prochází dosti daleko dole od středu tmavší oblastí stínu neboli umbrou. Fáze úplného zatmění začíná 9. listopadu v 1:06 světového času (2:06 středoevropské času, 8:06pm EST Nov. 8), když Měsíc zcela vstoupí do umbry. Průchod mimo střed jednak garantuje krátkou totální fázi a jednak asi učiní listopadové zatmění dosti pravděpodobně dobře viditelné a barevné s jasným lemem u jižního okraje.

Štítky: Úplné zatmění, Lunární zatmění, Umbra, Penumbra, Animated gif


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »