Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Listopadové měsíční zatmění

Uznání a copyright animace: Larry Koehn

V sobotu v noci a v neděli ráno (8./9. listopadu) projde Měsíc stínem Země a tak poskytne pozorovatelům oblohy v Americe, Evropě, Africe a západní Asii příležitost si vychutnat úplné měsíční zatmění. Co se měsíčních zatmění týká, tak toto bude jedno z nejkratších s totální fází trvající pouhých zhruba 25 minut. Tato důmyslná animace ukazuje měsíční úplněk, který se pohybuje zprava dole, vstupuje do polostínu (penumbra) a potom prochází dosti daleko dole od středu tmavší oblastí stínu neboli umbrou. Fáze úplného zatmění začíná 9. listopadu v 1:06 světového času (2:06 středoevropské času, 8:06pm EST Nov. 8), když Měsíc zcela vstoupí do umbry. Průchod mimo střed jednak garantuje krátkou totální fázi a jednak asi učiní listopadové zatmění dosti pravděpodobně dobře viditelné a barevné s jasným lemem u jižního okraje.

Štítky: Úplné zatmění, Lunární zatmění, Umbra, Penumbra, Animated gif


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »