Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy z Lva

Uznání a copyright: Juraj Toth (Comenius U. Bratislava), Modra Observatory

Je Lev děravý? Známé souhvězdí na obloze Lev (Leo), které je vidět na této celooblohové fotografii vlevo, se zdá být zdrojem všech meteorů, které byly vidět při meteorickém dešti Leonid v roce 1998. To, že tyto Leonidy ukazují zpátky do souhvězdí Lva není překvapením, to je přece důvod, proč se tento listopadový meteorický roj nazývá Leonidy. Trosky velikosti písku vyvržené z komety Tempel-Tuttle sledují dobře definovanou dráhu kolem našeho Slunce a část této dráhy, která se přibližuje k Zemi, se promítá do souhvězdí Lva. Když proto Země křižuje tuto dráhu, tak ze zdá, že radiant padajících trosek se nachází ve Lvu. Během čtyř hodin bylo možné uvidět přes 150 meteorů. Očekává se, že roj Leonid bude mít v roce 2003 dva vrcholy, první tři dny před a druhý déletrvající vrchol pokryje většinu 19.listopadu. I když počty viditelných meteorů se mohou přiblížit k jednomu za minutu, tak se jich předpovídá mnohem méně, než v několika předešlých letech.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »