Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo se může stáčet a zároveň se točit

Uznání a copyright: M. J. Padgett, J. Leach (U. Glasgow) et al., Royal Society

Světlo je komplikovanější, než jsme si mysleli. Když astronomové měří světlo, tak se obvykle zajímají o jeho směr, energii a polarizaci (někdy). Ovšem nedávno si hlouběji uvědomili, že fotony mohou mít také orbitální úhlový moment (orbital angular momentum - OAM), vlastnost, která je analogická Zemi obíhající kolem Slunce a zároveň rotující kolem své osy. Na snímku nahoře je vidět, jak se stáčí vlnová fronta fotonů s OAM na rozdíl od ploché roviny světla s nulovým OAM. Světlo s OAM by šlo využít ke zvýšení informačního obsahu při komunikaci nebo pro odlišení specifických typů astronomických zdrojů. Při průchodu obyčejnou čočkou se světlo bez OAM soustřeďuje do bodu, kdežto světlo s OAM se soustřeďuje to prstence. Očekává se, že většina světla, které poletuje vesmírem má OAM tak malý (nebo nulový) OAM, že by vytvořilo prstýnek příliš malý na měření. Dokonce i když uvážíme další slibné metody měření, tak využití OAM k astronomickým objevům může být jak otázkou praktičnosti pozorování stejně jako teoretických možností.

Štítky: Twisted light, Orbital angular momentum


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »