Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nečekaný řetězec galaxií v ranném vesmíru

Uznání ilustrace: Povilas Palunas (U. Texas) et al., NSF, NASA

Jak mohl v ranném vesmíru vzniknout tak dlouhý řetězec galaxií? Několik nových měření galaxií a kup v ranném vesmíru vykazuje struktury zahrnující také galaxie galaxie a kupy, které jsou větší, než se v nové standardní kosmologii "temné energie" čekalo. Kontraverze se soustřeďuje na neschopnost vesmíru, kterému dominuje temná energie, vytvářet tak velké struktury. Zastánci staré standardní kosmologie - bez podivné a všeprostupující tmavé energie - doufají, že tato nová měření vyloučí nově populární podivný vesmír. Doposud se ale zdá, že údaje pořízené z několika nezávislých zdrojů v průběhu několika málo minulých let, jen posilují nové smělé vesmírné paradigma. Kompromis byl by i nadále možný, pokud nová data nejsou typická, nebo pokud porovnávací počítačové simulace jsou nesprávně zaujaté. Na obrázku nahoře je počítačem generovaná ilustrace vesmíru, která ukazuje řetězec galaxií změřené velikosti. Opsaná krychle má stranu o délce asi 300 miliónů světelných let.

Štítky: Galaxie, Raný vesmír, Large scale structure


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »