Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v raném vesmíru

Uznání: P.Rosati (ESO) et al.; X-Ray: CXC, NASA / Optical: ESO, VLT

Dlouho předtím, než středověcí alchymisté začali snít o transmutaci obyčejných kovů na zlato, hvězdné pece v této hmotné kupě galaxií katalogizované jako RDCS 1252.9-2927 - transformovaly lehké prvky na těžké. Na kompozitním snímku ve falešných barvách lze vidět v červených, žlutých a zelených barvách jednotlivé galaxie kupy na optických a blízkých infračervených vlnových délkách. Rentgenové údaje (fialové) odhalují horký plyn uvnitř kupy, obohacený těžkými prvky. Kupa galaxií, která přitahuje pozornost astronomů pracujících oběžnými rentgenovými dalekohledy Chandra a XMM-Newton a stejně tak i s Hubble Space Telescope a s pozemským VLT, leží skoro 9 miliard světelných let daleko ... a tak existuje v čase, kdy byl vesmír starý méně jak 5 miliard let. Změřená hmotnost více jak 200 triliónů Sluncí činí z této kupy galaxií nejhmotnější objekt vůbec kdy nalezený objekt v tak mladém vesmíru. Hojnost prvků v kupě souhlasí s představou, že nejtěžší prvky byly syntetizovány už brzy hmotnými hvězdami, ale současná teorie předpokládá, že tak hmotná kupa by měla být raném vesmíru vzácná.

Štítky: Rentgenové paprsky, Kupa galaxií, Kosmologie, Chemical evolution


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »