Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V838 Mon: Ozvěny z okraje

Uznání: NASA and the Hubble Heritage Team(AURA / STScI)

Proměnná hvězda V838 Monocerotis leží u okraje naší Mléčné dráhy, asi 20 000 světelných let od Slunce. Ale od náhlého vzplanutí, které bylo zaznamenáno v lednu 2002, se tato záhadná hvězda dostala do středu pozornosti astronomů, jelikož se badatelé snaží porozumět, jak zapadá do obrazu hvězdné evoluce. Jak se světlo z hvězdného záblesku odráží na už předtím existujících prachových obálkách kolem V838 Mon, tak se dramaticky mění vzhled hvězdy. To ilustruje tento snímek pořízený v únoru ostrou Hubblovou kamerou Advanced Camera for Surveys, který zobrazuje část prachové obálky o průměru asi 6 světelných let. Ale jelikož světlo odražené od prachu sleduje cestu jen trochu nepřímou ve srovnání s přímou spojnicí od zraku ke hvězdě, tak nyní viditelné světelné ozvěny se opožďují jen dva roky za samotným výbuchem. Astronomové očekávají, že rozpínání ozvěn bude pokračovat v osvětlování prašného okolí V838 Mon po přinejmenším zbytek nynějšího desetiletí.

Štítky: Variable star, V838 mon, Light echo


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »