Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudý posuv 10: důkaz nejvzdálenější galaxie

Uznání: R. Pello (Midi-Pyrénées), D. Schaerer (Geneva Obs.) et al., VLT, ESO

Jaká je nejvzdálenější známá galaxie? Odpověď se stále mění, jak se astronomové snaží najít galaxie, které by překonaly stávající seznam. Nový rekord nyní drží slabá čmouha patrná na snímku nahoře z 8.2 m dalekohledu Very Large Telescope (VLT), který pracuje v Chile. Zachycené světlo tuto galaxii opustilo před 13.2 miliardami let, dávno předtím, než vůbec vznikla naše Země, když vesmír byl mladší než 3 procenta svého současného věku. Astronomové odhadují rudý posuv této galaxie na 10, první dvojciferné číslo pro galaxii vůbec. Mladé galaxie jsou zajímavější, protože existuje mnoho nezodpovězených otázek kdy a jak vznikaly v ranném vesmíru galaxie. Pokud bude tento rudý posuv potvrzen, tak by poskytnul hodnotné informace o okolí galaxií na konci temné éry vesmíru. Přestože vzdálenost této galaxie přesahuje dokonce i ty nejvzdálenější známé kvasary, tak se stále nachází před všude přítomným zářivým plynem, který se nyní pozoruje jako kosmické mikrovlnné záření pozadí.

Štítky: Galaxie, Farthest galaxy, Redshift 10


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »