Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Plejády

Uznání a copyright: David Cortner

Venuše stále vládne na západní obloze po západu slunce jako brilantní Večernice. Při svém putování kolem ekliptiky spolu s ostatními planetami viditelnými pouhým okem už dříve v tomto měsíci prošla kolem hvězdokupy Plejády, a poskytla tak pozemským pozorovatelům skvělou příležitost k fotografování. Samotné Plejády, katalogizované jako M45, představují nádhernou podívanou a při dlouhých expozicích jsou často vidět ponořené do mlhavé modré reflekční mlhoviny. Na tomto snímku pořízeném 3. dubna večer se brilantní Venuše přiblížila k Sedmi sestrám a světlo z delikátních kosmických mračen přebila. Pohled umožňuje studovat kontrast mezi Alcyone, nejjasnější hvězdou Plejád, a 700 krát jasnější Venuší. Venuše je od Země vzdálená pouhých 5 světelných minut, zatímco Alcyone se spolu s ostatnímu hvězdami v kupě nachází asi 400 světelných let daleko. Venuše vznikla při kontrakci mlhoviny, ze které vzniklo Slunce, takže je stará asi 4.5 miliardy let. Hvězdy v Plejádách jsou staré zhruba stovky miliónů let.

Štítky: Venuše, Obloha, Plejády


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »