Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrální třídy hvězd: OBAFGKM

Uznání a copyright: KPNO 0.9-m Telescope, AURA, NOAO, NSF

Astronomové rozdělují hvězdy do různých spektrálních typů. Poprvé začali v letech 1800 a spektrální typy byly původně zamýšleny ke klasifikaci síly absorpčních čar vodíku. Dodnes se používá několika typů, které lze nejlépe popsat teplotou hvězdy. Sedm hlavních spektrálních typů OBAFGKM je zobrazeno nahoře, se spektrem jediné hvězdy "O" nahoře následované dvěma spektry, kdy je každé následující s postupně chladnějším označením. Historicky se tato písmena pamatovala pomocí říkanky "Oh Be A Fine Girl/Guy Kiss Me." (Česká říkanka je například "Ó buď aspoň frajere galantní ke mně.") Při častých soutěžích ve třídách ovšem vznikaly i politicky více či méně korektní říkanky jako třeba "Oven Baked Apples From Grandpa's/Grandma's Kitchen. Mmmm." Naše Slunce je spektrálního typu "G".

Štítky: Hvězdy, Spectral types, OBAFGKM


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »