Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny kolem Wolf Rayetovy dvojvězdy BAT99 49

Uznání a copyright: Y. Naze, G. Rauw, J. Manfroid, J. Vreux (Univ. Liege), Y. Chu (Univ. Illinois), ESO

Jak by mohly dvě mladé hvězdy pohánět tato barevná mračna mezihvězdného prachu? Přestože jsou tyto hvězdy skryté v hustém prachu, tak vyvrhují pronikavé ionty a energetickou radiaci, která způsobuje fragmentaci a rozsvícení mračen. Barevný kompozitní snímek nahoře pochází z dalekohledu VLT Melipal Evropské jižní observatoře a rozlišuje podrobnosti v komplexu mlhovin známém jako BAT99-49 s emisemi atomů helia v odstínech modré, kyslíku v zelené a atomů vodíku v červené barvě. Jedna z hvězd centrální dvojhvězdy je záhadná Wolf-Rayetova hvězda, zatímco ta druhá je hmotná hvězda typu O a obě se nacházejí ve Velkém Magellanově mračnu (LMC), největší satelitní galaxii naší vlastní Mléčné dráhy. Wolf-Rayetovy hvězdy mají jedny z nejžhavějších povrchů ve vesmíru, zatímco hvězdy typu O jsou z normálních hvězd hlavní posloupnosti nejhmotnější a nejenergetičtější.

Štítky: Wolf rayet star, BAT99-49, Binary stars


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »