Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dobré ráno Sydney

Uznání a copyright: Stephen Thorley

Stephen Thorley vstal 5. května ještě před úsvitem a zadíval se na skyline Sydney v Austrálii. Zatmění Měsíce už jasně postupovalo, ale z jeho pozorovacího místa na planetě Zemi Měsíc zapadl, když zrovna začala úplná fáze zatmění. Ještě dříve, než zapadající Měsíc zakryl mrakodrap, tak zachytil tento skvělý obrázek skoro zatmělého měsíčního kotouče, jak klouže za signální svítilnu a světla Centerpoint Tower, jedné z dobře známých pamětihodností Sydney. A co že je to za hvězdu, která je vidět vpravo nahoře od zčervenalého Měsíce? To je přece Zubenelgenubi.

Štítky: Lunární zatmění, Sydney, Australia, Zubenelgenubi


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »