Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příčky Červeného obdélníku

Uznání: H. Van Winckel (KU Leuven), M. Cohen (UC Berkeley), H. Bond (STScI). T. Gull (GSFC), ESA, NASA

Úchvatná mlhovina Červený obdélník jeví na tomto snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope charakteristický tvar písmene X a jakoby příček žebříku. Prachový kosmický mrak byl původně identifikován jako silný zdroj infračerveného záření a nyní se věří, že obsahuje ledová prachová zrna a uhlovodíkové molekuly, které vznikaly v chladném výtoku stárnoucí centrální hvězdy. A proč vypadá jako velké X? Pravděpodobným vysvětlením je, že centrální hvězda - ve skutečnosti dvojhvězda - je obklopena tlustým prachovým prstencem, který propichuje jinak sférický výtok do kónických tvarů, které se dotýkají špičkami. A protože prstenec pozorujeme zboku, tak okraje vymezují kónické tvary, které se zdají vytvářet písmeno X. Jednotlivé příčky naznačují, že k odtoku dochází v křečích a záškubech. Mlhovina Červený obdélník, která se nachází ve smyšleném souhvězdí Jednorožce (Monoceros) ve vzdálenosti asi 2300 světelných let, by se měla proměnit do nádherné planetární mlhoviny poháněné ionizujícím ultrafialovým zářením, až se za několik tisíc let její chladná centrální hvězda stane horkým bílým trpaslíkem. Tento ostrý Hubblův obrázek zabírá ve vzdálenosti Červeného obdélníku asi jen třetinu světelného roku.

Štítky: Prach, Planetární mlhovina, Red rectangle, Hd 44179


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »