Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zubenelgenubi a přátelé

Uznání a copyright: Francois du Toit

Vpravo nahoře, nedaleko od okraje zatmělého Měsíce je na tomto teleskopickém pohledu pořízeném z Port Elizabeth v Jižní Africe středně jasná hvězda Zubenelgenubi. Zubenelgenubi je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Vah (Libra), vyslovit její jméno (zkuste zú-BEN-aldží-ŇÚ-bí ...) je legrace, a také je pěkné ji uvidět na noční obloze, jelikož má slabou doprovodnou hvězdu, která je zde vidět daleko napravo. Astronom Francois du Toit hlásí, že při úplné fázi zatmění Měsíce v noci 4. května viděl obě hvězdy neozbrojeným okem. Obě hvězdy oběhnou společné těžiště jednou za zhruba 200 000 let a obě jsou teplejší a větší, než Slunce. Obě hvězdy jsou asi 77 světelných let daleko a navzájem je dělí 730 světelných hodin, což je asi 140 násobek průměrné vzdálenosti Pluta od Slunce. Zubenelgenubi se považovala za jižní dráp blízkého arachnologicky správného souhvězdí Štíra (Scorpius). A která hvězda je severním drápem? Samozřejmě že Zubeneschamali.

Štítky: Binary star, Lunární zatmění, Zubenelgenubi, Alpha2 librae


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »