Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Venuše

Uznání a copyright: John Rummel

Ze západní večerní oblohy se nyní vytrácí Venuše. Venuše je druhou planetou od Slunce a třetím nejjasnějším nebeským objektem po Slunci a Měsíci a byla příležitostnými pozorovateli vidět po západu Slunce jako jasné světlo. Na snímcích dalekohledem jsou také patrné její fáze. Tato důmyslná mozaika pěkně ilustruje nedávný postup fází a růst zdánlivé velikosti Venuše v minulých týdnech. Venuše, která obíhá na své vnitřní dráze, dohání Zemi a jak se přibližuje, tak zdánlivě roste. Současně, stejně jako prochází fázemi Měsíc, tak venušina osvětlená polokoule ukazuje stále tenčí srpkovitý tvar. Venuše nyní sdílí oblohu se srpkem Měsíce, ale 8. června přejde přes tvář Slunce, v prvním takovém přechodu od roku 1882.

Štítky: Venuše, Přechod, Fáze


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »