Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedna v poledne

Illustration Credit: Adolf Schaller, ESA, NASA

Stojíme na Sedně - nejvzdálenějším známém planetoidu Sluneční soustavy - a náš pohled na Slunce v pravé poledne může vypadat zhruba takto. Obrázek v podobě dramatické malířovy představy, ukazuje Slunce visící nad blízkým horizontem jako jasnou hvězdu ponořenou v zaprášené rovině ekliptiky. V prachem rozptýleném slunečním světle jsou ukryti mnohem známější příslušníci Sluneční soustavy včetně planety Země. Ovšem ze vzdálenosti kolem 13 miliard kilometrů (8 miliard mil) by byla Země viditelná pouze v triedru či malém dalekohledu. Na temné denní obloze Sedny, doprovázejí polední Slunce rovněž slabé hvězdy a temná prachová mračna Mléčné dráhy, která vychází vlevo nad pustým, zmrzlým terénem. Pro pozorovatele na Sedně by měly všechny planety vnitřní dráhy a zůstávaly by na obloze blízko Slunce. Samozřejmě, pro pozemské astronomy vnitřní planety Venuše a Merkur rovněž zůstávající v blízkosti Slunce, přičemž Venuše8. června na programu vzácný přechod slunečního disku.

Štítky: Sluneční soustava, Sedna, Oort cloud


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »