Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín na prstencích Saturna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento obrázek Saturna by nemohl být pořízen ze Země. Na žádném snímku ze Země by nemohla být vidět noční strana Saturna a zároveň jí odpovídající stín vržený na Saturnovův prstenec. Jelikož je Země mnohem blíže ke Slunci než k Saturnu, tak je ze Země vidět jenom denní strana planety. Místo toho tento obrázek pořídila automatická sonda Cassini, která začátkem tohoto měsíce začala obíhat Saturn. Vpravo se rýsuje velký tmavý západní okraj Saturna, zatímco vlevo odráží sluneční světlo komplex soustředných kruhů z malých částic prstenců. Vně je vidět Saturnův záhadný prstenec F i s tajemnými uzlíky. Zcela vlevo je také vidět malý, jen 100 kilometrový měsíček Epimetheus. V prosinci má Cassini odhodit sondu k největšímu měsíci Titanu.

Štítky: Saturn, Prstence


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »