Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční filament se odpoutal

Uznání: TRACE, NASA

Na Slunci často dochází k erupcím horkého plynu. Jedna taková erupce vytvořila zářící filament (vlákno) na snímku nahoře, který v červenci 2000 zachytila družice Země TRACE. I když je tento filament v porovnání s velikostí Slunce malý, na výšku měří něco přes 100 000 kilometrů, tak do jeho protažených ramen by se vešla celá Země. Plyn ve filamentu je veden složitým a proměnlivým magnetickým polem Slunce. Po odpoutání se z povrchu Slunce většina filamentárního plynu nakonec spadne zpátky. Silnější sluneční erupce emitují částice, které dosáhnou i Zemi a mohou způsobit poruchy umělých družic. Příčiny a podstata slunečních erupcí jsou předmětem výzkumů.

Štítky: Slunce, Filament, TRACE


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »