Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluncem přechází velká aktivní oblast

Uznání a copyright: Jack Newton

Slunečním diskem přechází neočekávaně velká oblast slunečních skvrn. Aktivní oblast je domovem řek horkého plazmatu, explozivních vzplanutí, silných magnetických polí, mohutných CME (Coronal Mass Ejection - koronální výtrysky hmoty) a skupiny slunečních skvrn tak velké, že ji lze vidět chráněným okem i bez zvětšení. Tato oblast je ve skutečnosti větší, než se jevila Venuše minulý měsíc při svém přechodu před Sluncem. Na snímku nahoře je podrobný snímek této skupiny slunečních skvrn oficiálně pojmenované AR 10652, který byl pořízen před čtyřmi dny. Oblast se nyní blíží k východnímu okraji Slunce a za několik dnů zmizí z dohledu. Na Zemi nadále dopadají energetické ionty ze skupiny slunečních skvrn 652 a vytvářejí vzácné nachové polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Active


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »