Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluncem přechází velká aktivní oblast

Uznání a copyright: Jack Newton

Slunečním diskem přechází neočekávaně velká oblast slunečních skvrn. Aktivní oblast je domovem řek horkého plazmatu, explozivních vzplanutí, silných magnetických polí, mohutných CME (Coronal Mass Ejection - koronální výtrysky hmoty) a skupiny slunečních skvrn tak velké, že ji lze vidět chráněným okem i bez zvětšení. Tato oblast je ve skutečnosti větší, než se jevila Venuše minulý měsíc při svém přechodu před Sluncem. Na snímku nahoře je podrobný snímek této skupiny slunečních skvrn oficiálně pojmenované AR 10652, který byl pořízen před čtyřmi dny. Oblast se nyní blíží k východnímu okraji Slunce a za několik dnů zmizí z dohledu. Na Zemi nadále dopadají energetické ionty ze skupiny slunečních skvrn 652 a vytvářejí vzácné nachové polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Active


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »