Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spikule: výtrysky na Slunci

Uznání: SST, Royal Swedish Academy of Sciences, LMSAL

Představte si trubici širokou jako nějaký stát a dlouhou jako polovina Země. A teď si představte, že tato trubice je plná horkého plynu, který se pohybuje rychlostí 50 000 kilometrů za hodinu. Dále si představte, že tato trubice není z kovu, ale tvoří ji průhledné magnetické pole. Tak si tedy představujete právě jednu jedinou z tisíců mladých spikulí na aktivním Slunci. Nahoře je zobrazen snímek s možná dosud nejvyšším rozlišením těchto záhadných slunečních průtokových trubic. Spikule posévají nahoře políčko v sluneční aktivní oblasti 10380, která v červnu procházela přes Slunce, ale jsou zvláště evidentní napravo jako koberec tmavých trubic. Snímkové sekvence nedávno ukázaly, že spikule trvají asi 5 minut, začínají jako vysoké trubice rychle stoupajícího plynu, které ale nakonec, když plyn dosáhne vrcholu, začnou padat zpátky dolů na Slunce. Tyto snímky také poprvé ukazují, že prvotní příčinou spikulí jsou jakoby zvukové vlny, které se pohybují povrchem Slunce a unikají do sluneční atmosféry.

Štítky: Slunce, Výtrysky, Spicules


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »