Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blesky na Zemi

Uznání a copyright: Elizabeth Warner (U. Maryland)

Nikdo neví, co způsobuje blesky. Je známo, že v některých mracích se pomalu oddělují náboje a vyvolají pak rychlé vyrovnání elektrických nábojů (blesk), ale jak se elektrické náboje v mracích oddělují zůstává předmětem mnoha výzkumů. Nicméně hroty blesků jsou v mracích běžné při bouřkách a mezi mraky a Zemí v průměru nastává asi 6000 blesků každou minutu. Nahoře je fotografie několika zablýsknutí pod hvězdnatou oblohou za observatoří Kitt Peak National Observatory u Tucsonu v Arizoně. Blesky byly také zjištěny na planetách Jupiter, Saturn a Uran. NASA v roce 1997 vypustila družici TRMM, která pokračuje v měření dešťových srážek a blesků na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blesk, Kitt Peak


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »