Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N11: Obří prstenec emisních mlhovin

Uznání a copyright: C. Smith & S. Points, CTIO, AURA, NOAO, NSF

Jak vznikla tato neobvykle velká mlhovina? Jedna z největších doposud zaznamenaných mlhovin je ve skutečnosti komplexním prstencem emisiních mlhovin spojených zářícími vlákny. Neobvyklá síť, známá jako N11, má přes 1000 světelných let a je dobře známým útvarem ve Velkém Magelanově mračnu, v největší satelitní galaxii naší Mléčné dráhy. Ve středu snímku nahoře je otevřená kupa LH9, též známá jako NGC 1760, která se skládá z asi 50 modrých hvězd, a ty emitují záření, které erodovalo celé jejich okolí. Přední hypotéza vzniku N11 říká, že obálky následných generací hvězd se dále utvářejí mimo centrum. Jasná oblast hned nad středem je N11B, třaskavé místo, kde ještě dnes vznikají hvězdy.

Štítky: Lmc, Porodnice hvězd, N11


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »