Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Keplerova supernova z Chandry, Hubbla a Spitzera

Uznání: R. Sankrit and W. Blair (JHU) et al., ESA, NASA
Graphic: courtesy STScI

Světlo z výbuchu hvězdy, který vytvořil toto kosmické mračno, bylo na planetě Zemi spatřeno poprvé v říjnu 1604, tedy zhruba před čtyřmi sty lety. Tato supernova vytvořila na obloze počátku sedmnáctého století v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) jasnou novou hvězdu. Studoval ji už astronom Johannes Kepler i se svými současníky, ale vysvětlení pro zjevení na obloze hledali ještě bez výhody dalekohledu. Astronomové počátku 21. století, vyzbrojeni moderním chápáním hvězdného vývoje, pokračují ve zkoumání rozpínajícího se mračna trosek, ale nyní mohou k průzkumu Keplerovy supernovy využívat i dalekohledy na oběžné dráze přes celé spektrum. Na tomto skvělém kompozitním snímku astrofyzikálních observatoří NASA, rentgenové observatoře Chandra a kosmických dalekohledů Hubble a Spitzer, zaznamenaly rentgenové záření, viditelné světlo a infračervené záření, které v kombinaci poskytly mnohem zevrubnější pohled na stále záhadný zbytek po supernově. Keplerova supernova, vzdálená asi 13 000 světelných let, představuje dosud nejposlednější pozorovanou hvězdou explozi, která nastala v naší Mléčné dráze.

Štítky: Supernova, Infračervený, Zbytek supernovy, Rentgenový, Kepler, Optical


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »