Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Měsíc třikrát

Uznání a copyright: Fred Espenak

Při široce pozorovaném úplném zatmění Měsíce 27./28. října si někdo možná myslel na baseball a někdo zase na Halloween. Měsíc klouzal zemským stínem a při úplné fázi zatmění nabral duchovité odstíny červené a oranžové. Červenavé barvy způsobuje sluneční světlo, které se v atmosféře rozptyluje a láme do jinak tmavé centrální oblasti stínu Země. Snímky pro tuto kompozitní fotografii pořídil astronom Fred Espenak, který si podívanou vychutnával z města Dunkirk v Marylandu v USA. Obrázek ukazuje Měsíc na začátku (vpravo), ve středu a na konci (vlevo) úplného zatmění, které trvalo 81 minut. I když k měsíčnímu zatmění může dojít dvakrát do roka, tak toto zatmění je možná význačné tím, že je prvním úplným zatměním Měsíce, ke kterému došlo při světové sérii baseballu.

Štítky: Lunární zatmění, Halloween, Baseball


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »