Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Měsíc třikrát

Uznání a copyright: Fred Espenak

Při široce pozorovaném úplném zatmění Měsíce 27./28. října si někdo možná myslel na baseball a někdo zase na Halloween. Měsíc klouzal zemským stínem a při úplné fázi zatmění nabral duchovité odstíny červené a oranžové. Červenavé barvy způsobuje sluneční světlo, které se v atmosféře rozptyluje a láme do jinak tmavé centrální oblasti stínu Země. Snímky pro tuto kompozitní fotografii pořídil astronom Fred Espenak, který si podívanou vychutnával z města Dunkirk v Marylandu v USA. Obrázek ukazuje Měsíc na začátku (vpravo), ve středu a na konci (vlevo) úplného zatmění, které trvalo 81 minut. I když k měsíčnímu zatmění může dojít dvakrát do roka, tak toto zatmění je možná význačné tím, že je prvním úplným zatměním Měsíce, ke kterému došlo při světové sérii baseballu.

Štítky: Lunární zatmění, Halloween, Baseball


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »