Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc jako dýně

Uznání a copyright: Sebastien Gauthier

Zdá se vám to dobře známé? Červené a oranžové barvy, které oduševňují měsíční tvář, vám možná připomenou úplné zatmění Měsíce z 27./28. října, ale tento snímek je ve skutečnosti montáž ze snímků z podobného měsíčního představení v květnu 2003. Fotomontáž se skládá z expozic pořízených v intervalu 8,5 minuty při úplné fázi zatmění, střed zatmění odpovídá centrální expozici. Hra světla na lunárním povrchu pěkně demonstruje, že jak se stín Země rozkládá do prostoru, tak není uniformně tmavý. Ve skutečnosti jsou měsíční moře a pohoří pořád viditelné i v zeslabeném, načervenalém slunečním světle, které do stínu kónického tvaru, neboli do umbry, rozptyluje atmosféra. Při zpracovávání těchto snímků do tohoto kompozitního obrázku si astronom Sebastien Gauthier vzpoměl na jinou duchovitou oranžovou tvář. Přejeme vám bezpečný a veselý Halloween!

Štítky: Lunární zatmění, Halloween


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »