Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filmová smyčka měsíčního zatmění

Uznání a copyright: Forrest J. Egan (Digital Astro

Při zatmění Měsíce minulý týden se zdálo, že náš Měsíc zmizel. Jakmile se Země posunula mezi Měsíc a Slunce, tak zemský stín dopadl na měsíc a učinil jej docela tmavý. Na obrázku nahoře je využito zemské rotace, vícenásobné expozice a digitálního vylepšení pro vytvoření efektu filmové smyčky, který zvýrazňuje, jak Měsíc vypadal, když slábnul a po třech hodinách měsíčního zatmění se znovu objevil. Když stín Země postupně zakrýval Měsíc, tak se snímky Měsíce stávaly méně a méně jasné a během totality prakticky vymizely. V té době Měsíc, který normálně září přímo odraženým slunečním světlem, zářil pouze slunečním světlem ohýbaným přes zemskou atmosféru. Příští úplné zatmění Měsíce nebude ze Země viditelné až do roku 2007.

Štítky: Měsíc, Slunce, Lunární zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »