Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filmová smyčka měsíčního zatmění

Uznání a copyright: Forrest J. Egan (Digital Astro

Při zatmění Měsíce minulý týden se zdálo, že náš Měsíc zmizel. Jakmile se Země posunula mezi Měsíc a Slunce, tak zemský stín dopadl na měsíc a učinil jej docela tmavý. Na obrázku nahoře je využito zemské rotace, vícenásobné expozice a digitálního vylepšení pro vytvoření efektu filmové smyčky, který zvýrazňuje, jak Měsíc vypadal, když slábnul a po třech hodinách měsíčního zatmění se znovu objevil. Když stín Země postupně zakrýval Měsíc, tak se snímky Měsíce stávaly méně a méně jasné a během totality prakticky vymizely. V té době Měsíc, který normálně září přímo odraženým slunečním světlem, zářil pouze slunečním světlem ohýbaným přes zemskou atmosféru. Příští úplné zatmění Měsíce nebude ze Země viditelné až do roku 2007.

Štítky: Měsíc, Slunce, Lunární zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »