Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nepravidelná trpasličí galaxie ve Střelci

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), Y. Momany (U. Padua) et al., ESA, NASA

Jak stará je tato galaxie? Blízká galaxie z Místní skupiny zvaná SagDIG (Sagittarius Dwarf Irregular Galaxy - Nepravidelná trpasličí galaxie ve Střelci) není jenom velice malá, ale má také poměrně málo prvků těžších jak hélium. Nedostatek těžkých prvků by mohl znamenat, že SagDIG je velice mladá, takže hvězdy měly málo času na to, aby vytvořily a rozprášily těžké prvky. Naopak miniaturní velikost SagDIG by mohla naznačovat, že vznikla v ranném vesmíru a je stavebním blokem moderních velkých galaxií, který přežil. Podrobný snímek nahoře z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope nyní rozlišil dostatek hvězd na to, aby se tato záhada rozřešila: SagDIG je stará. Ačkoliv má SagDIG i několik skupin mladých hvězd, tak hodně hvězd je velice starých a galaxie jako celek pomáhá astronomům pochopit, jak se vesmír vyvíjel a ukazuje, že přinejmenším jedna na kovy chudá galaxie je téměř tak stará, jako vesmír. SagDIG na snímku nahoře má asi asi 1 500 světelných let a nachází se ve vzdálenosti asi 3.5 miliónů let v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Místní skupina, Sagittarius Dwarf Irregular Galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »