Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Swift startuje

Uznání: NASA

Kde dochází ke gama vzplanutím? Pro zodpovězení této otázky NASA v sobotu vypustila družici Swift, jak je vidět na snímku. To, k čemu byl Swift navržen, je lépe než kterákoliv předešlá družice rychle lokalizovat tyto záhadné exploze a to jak jejich polohu na obloze, tak vzdálenost. Jakmile je zjištěna poloha gama vzplanutí (gamma ray burst - GRB), tak se Swift natočí přímo a určí vzdálenost. Získané polohy se bezprostředně odvysílají dolů k pozemským dalekohledům, které operují na celém světě a přes celé elektromagnetické spektrum, které čekají, aby byly namířeny někam na oblohu. Následně získané GRB a informace o dosvitu astronomům pomohou nejen při určení podstaty původních explozí, ale také ale také o podstatě šířících se rázových vln. O některých GRB zdrojích lokalizovaných družicí Swift by se mohlo ukázat, že jde o nejvzdálenější vůbec kdy detekované tranzientní události, které skýtají jedinečné informace o podstatě a poměrech úplně první vlny vznikání hvězd v ranném vesmíru.

Štítky: Launch, Swift


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »