Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivný pruh vyfotografovaný v Austrálii

Uznání a copyright: Wayne Pryde

Odborníci na meteory se nemyslí, že je to meteor. Atmosféričtí vědci si nemyslí, že je to blesk. Fotograf ale trvá na tom, že pruh a záblesk na snímku nahoře nevytvořil digitálně. Tak co to je? Nikdo neví. Ani redaktoři APODu netvrdí, že to ví a jedním z důvodů proč uveřejnit tento snímek je vyzkoušet spojený mozkový potenciál čtenářů APODu a pomoci ukázat, zda nebyl náhodně zachycen nějaký neobvyklý jev. Na sérii snímků, jejichž záměrem bylo monitorovat změny mraku v pozadí byly zachyceny podivné útvary. Snímky pořízené těsně před a těsně po snímku nahoře neukazují žádný pruh ani záblesk. Stožár osvětlení poblíž záblesku byl podroben prohlídce, ale nevykazuje žádné poškození, ačkoliv světlo uvnitř nesvítilo. Pokud si myslíte, že víte o co jde, tak místo poslání emailu nám se prosím můžete podílet na online diskusi. Pokud se najde uspokojivé vysvětlení nebo se dojde k všeobecnému souhlasu tak odpověď bude uveřejněna na APODu.

Štítky: Meteor, Mystery, Streak


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »