Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivný pruh vyfotografovaný v Austrálii

Uznání a copyright: Wayne Pryde

Odborníci na meteory se nemyslí, že je to meteor. Atmosféričtí vědci si nemyslí, že je to blesk. Fotograf ale trvá na tom, že pruh a záblesk na snímku nahoře nevytvořil digitálně. Tak co to je? Nikdo neví. Ani redaktoři APODu netvrdí, že to ví a jedním z důvodů proč uveřejnit tento snímek je vyzkoušet spojený mozkový potenciál čtenářů APODu a pomoci ukázat, zda nebyl náhodně zachycen nějaký neobvyklý jev. Na sérii snímků, jejichž záměrem bylo monitorovat změny mraku v pozadí byly zachyceny podivné útvary. Snímky pořízené těsně před a těsně po snímku nahoře neukazují žádný pruh ani záblesk. Stožár osvětlení poblíž záblesku byl podroben prohlídce, ale nevykazuje žádné poškození, ačkoliv světlo uvnitř nesvítilo. Pokud si myslíte, že víte o co jde, tak místo poslání emailu nám se prosím můžete podílet na online diskusi. Pokud se najde uspokojivé vysvětlení nebo se dojde k všeobecnému souhlasu tak odpověď bude uveřejněna na APODu.

Štítky: Meteor, Mystery, Streak


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »