Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oznámení komety Machholz

Uznání: Adam Block (NOAO)

Teprve toto léto objevená kometa se rychle zjasňuje a je již vidět i pouhým okem. Kometa C/2004 Q2 (Machholz) je nyní nejlépe vidět na jižní polokouli Země, odkud někteří pozorovatelé hlásí, že je jasnější jak 5. magnituda. Kometa rychle směřuje na severní oblohu a až do počátku ledna by se měla zjasňovat. Shodou okolností bude kometa Machholz snadno vidět, když bude zároveň jak blízko opozice se Sluncem tak i nejjasnější. Jak jasná kometa Machholz nakonec bude zůstává nejisté, ale na severní obloze zůstane jistě po většinu roku 2005 a v březnu se dokonce přiblíží k Polárce. Na snímku nahoře je kometa Machholz zachycená počátkem prosince, kdy již vykazovala jasnou komu, bílý protáhlý prachový ohon, který se zeslabuje směrem dolů a dlouhý vějířovitý iontový ohon s kličkou poblíž jeho konce.

Štítky: Kometa, Comet Machholz


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »