Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oznámení komety Machholz

Uznání: Adam Block (NOAO)

Teprve toto léto objevená kometa se rychle zjasňuje a je již vidět i pouhým okem. Kometa C/2004 Q2 (Machholz) je nyní nejlépe vidět na jižní polokouli Země, odkud někteří pozorovatelé hlásí, že je jasnější jak 5. magnituda. Kometa rychle směřuje na severní oblohu a až do počátku ledna by se měla zjasňovat. Shodou okolností bude kometa Machholz snadno vidět, když bude zároveň jak blízko opozice se Sluncem tak i nejjasnější. Jak jasná kometa Machholz nakonec bude zůstává nejisté, ale na severní obloze zůstane jistě po většinu roku 2005 a v březnu se dokonce přiblíží k Polárce. Na snímku nahoře je kometa Machholz zachycená počátkem prosince, kdy již vykazovala jasnou komu, bílý protáhlý prachový ohon, který se zeslabuje směrem dolů a dlouhý vějířovitý iontový ohon s kličkou poblíž jeho konce.

Štítky: Kometa, Comet Machholz


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »