Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osm kilometrů nad Titanem

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Jaké jsou tyto povrchové útvary na Titanu? Zarolujte doprava a uvidíte panoramatický pohled, který minulý týden pořídila sonda Huygens při svém sestupu na Saturnův tajemný měsíc. Vědci si ale stále nejsou jisti, co opravdu na obrázku nahoře je. Zdá se, že úplně vlevo je hranice mezi jakýmsi druhem hladkého tmavého terénu a vzdálenějšího rozeklaného terénu. Ve středu snímku a vlevo jsou bílé oblasti, které by mohly být typem přízemních mlh. Sonda Huygens přistála ve tmavé oblasti daleko vpravo a našla část povrchu Titanu, která svou konzistencí odpovídá vlhkému písku a má povrchovou teplotu -179 stupňů Celsia. Huygensovy baterie vydržely neočekávaně dlouhé tři hodiny, když odesílaly snímky a údaje k mateřské lodi Cassini, která obíhá kolem Saturna a armádě nejcitlivějších radioteleskopů na Zemi. Analýza Huygensových snímků bude nejspíš pokračovat po léta při pokusech o lepší porozumění tohoto mraky zahaleného měsíce.

Štítky: Povrch, Titan, Huygens


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »