Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž na obloze nad Mauna Loa

Uznání a copyright: Barney Magrath (Kamuela, HI)

Při prohlídce této nádherné nebeské krajiny je nad obrysem největší sopky planety Země Mauna Loa (Dlouhá hora) vidět Jižní kříž (Southern Cross) a hvězdy ze souhvězdí Kentaura (Centaurus). Jižní kříž ze souhvězdí Kříže (Crux) u obzoru nalevo od vrcholu Mauna Loa je pro pozorovatele severně od 25. stupně severní šířky neznámý. Dlouhá osa kříže tohoto kompaktního souhvězdí z jasných hvězd míří příhodně k jižnímu nebeskému pólu. Vrchol kříže vyznačuje nádhedná světlečervená hvězda Gama Crucis, což je ve skutečnosti červený obr vzdálený asi 120 světelných let. Jižní kříž téměř obepínají hvězdy významného souhvězdí Centaurus s modrým obrem Beta Centauri a žlutavou Alfa Centauri, která je vidět jako nejjasnější hvězda nalevo od Gama Crucis. Alfa Centauri je při vzdálenosti 4.3 světelných let ke Slunci nejbližší hvězdou a je ve skutečnosti trojhvězdným systémem, který obsahuje Slunci podobné hvězdy. Čím jsou ale způsobeny červené čáry v popředí této časové expozice? Nic zvláštního, je to jenom obyčejné světlo z auta (a ne z roztavené lávy!), které jede po cestě na Hilo, Hawaii.

Štítky: Sopka, Centaurus, Jižní kříž, Alpha centauri, Mauna loa, Hawaii


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »