Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiová obloha: naladěno na 408MHz

Uznání: C. Haslam et al., MPIfR, SkyView

Nalaďte si svůj radioteleskop na 408MHz (408 miliónů cyklů za sekundu) a zkuste jej rádiové obloze! Právě tak to udělaly v letech 1970 velké parabolické antény na třech radiových observatořích Jodrell Bank, MPIfR a Parkesova observatoř a údaje pak byly zkombinovány do mapy celé oblohy. Blízko této frekvence jsou generovány rádiové vlny vysokoenergetických elektronů, které se po spirále pohybují kolem magnetických siločar. Galaktická rovina probíhá středem výsledného obrázku, ale nejsou vidět žádné hvězdy. Místo toho hodně jasných zdrojů poblíž galaktické roviny jsou vzdálené pulsary, hvězdotvorné oblasti a zbytky supernov, zatímco velké smyčkovité struktury jsou části bublin rozfouknutých místní hvězdnou aktivitou. Na rádiové obloze také září vnější galaxie jako Centaurus A, která se nachází nad rovinou vpravo od středu a LMC (níže vpravo).

Štítky: Rádio, All sky


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »