Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace akrečního disku

Uznání: Michael Owen, John Blondin (North Carolina State Univ.)

Nenechte se zmást dobře známým vzorem. Vznešená spirální struktura na této počítačové vizualizaci nepředstavuje zavinutá spirální ramena vzdálené galaxie plné hvězd. Grafika místo toho zobrazuje spirální rázové vlny třírozměrné simulace akrečního disku - materiál vířivě padá na kompaktní centrální objekt, který by mohl být bílým trpaslíkem, neutronovou hvězdou nebo černou dírou. Takové akreční disky pohánějí jasné rentgenové zdroje v naší vlastní galaxii. Vznikají v podvojných hvězdných soustavách, které se skládají z dárcovské hvězdy (není vidět nahoře), která dodává akreční materiál a z kompaktního objektu, jehož silná gravitace nakonec materiál stahuje ke svému povrchu. U známých rentgenových binárních soustav může samotná velikost akrečního disku klesnout až někam mezi průměr Slunce (asi 1 400 000 kilometrů) a průměr dráhy Měsíce (800 000 kilometrů). Jeden ze zajímavých výsledků astrofyziky virtuální reality, který je zde ilustrován je, že se u simulovaného disku vyvíjí nestability, které mají tendenci rozmazávat rozvinuté spirální rázy.

Štítky: Binary star, Rentgenový, Neutronová hvězda, Accretion, Blackhole


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »