Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianův řetěz galaxií

Uznání a copyright: R. Gilbert, J. Harvey et al. (SSRO)

Srdcem Kupy galaxií v Panně prochází výrazný řetězec galaxií známý jako Markarianův řetěz. Řetěz je na snímku nahoře a vpravo nahoře ho zvýrazňují dvě velké, bezútvarové, čočkovité galaxie M84 a M86, a vlevo dole zase navazuje na velkou spirální galaxii M88. Vpravo dole je nápadná obří eliptická galaxie M87, která ale není součástí Markarianova řetězu. Kupa v Panně je nejbližší kupou galaxií, která obsahuje asi 2000 galaxií a gravitačně přitahuje galaxie z Místní skupiny galaxií, které obklopují naši Mléčnou dráhu. Střed Kupy v Panně se nachází asi 70 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Zdá se, že přinejmenším sedm galaxií z řetězu se pohybuje koherentně, i když další se zdají být jen náhodně superponované.

Štítky: Galaxie, Kupa v Panně, Markarian's Chain


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »