Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Udice ve vesmíru

Uznání: TSS-1, STS-46 Crew, NASA

Jedna z největších nepotvrzených vesmírných legend je udice (tether). Udice z dlouhých pramenů materiálu poskytují příslib stabilizace družic, výroby elektřiny i snadné dopravy. Možná nejextrémnější vizí vesmírné udice je kosmický výtah, který zpopularizoval Arthur C. Clarke, kde na zemi ukotvená udice sahá až na geosynchronní dráhu. Jedním problémem je pevnost, neboť je obtížné vyrobit dlouhou udici, která by byla užitečná a přitom by nepraskla. NASA a nadace SpaceWard Foundation vypsaly soutěž století o udici (Centennial Tether Challenge), kde slibují finanční odměnu za nejlepší kosmickou udici, která přesáhne minimální standard, aby pomohly uvědomit si úžasný potenciál vesmírných udic. Snímek nahoře zachycuje vypouštění udicového satelitního systému TSS-1 (Tethered Satellite System 1) z raketoplánu Atlantis v roce 1992. Podobně jako u ostatních zkoušených udic, TSS-1 nedosáhl slibovaných parametrů, i když poskytnul hodnotné údaje.

Štítky: Space, Tether, Challenge


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »