Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři kilometry nad Titanem

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Co viděla sonda Huygens při sestupu na Saturnův měsíc Titan? Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, v lednu uvolnila sondu k proniknutí hustých vrstev mraků jednoho z nejzáhadnějších měsíců ve sluneční soustavě. Když pak sonda klesala, tak pod mraky pořizovala snímky blížícího se povrchu, stejně tak jako několik snímků ze samotného povrchu. Tato perspektiva nahoře z výšky 3000 m vznikla digitálním spojením a přizpůsobením měřítka množství snímků. Stereografická projekce nahoře ukazuje 360° pohled na povrch Titanu. Jasné oblasti na obrázku nahoře a vlevo jsou považovány za poměrně vyvýšené a protkané odtokovými kanály vymletými řekami metanu. Hypotéza pokládá jasné útvary napravo za hřebeny z ledového štěrku. Zdá se, že šipkou vyznačené Huygensovo místo přistání, spočívá na tmavém jezerním dnu, které bylo kdysi napájeno velkým tmavým tokovým kanálem nalevo. Sonda Huygens nečekaně vydržela na Titanově drsném povrchu tři dlouhé hodiny.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »