Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivná skvrna na Titanu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Podivná skvrna na Titanu by mohla být mrakem, pokud ano, tak je to trvalý mrak. Kamery na palubě sondy Cassini nahlédly při přiblížení k Titanu do husté mlhavé atmosféry tohoto největšího Saturnova měsíce, a v letech 2005 i 2004 našly ve stejné poloze jasnou skvrnu. Na tomto snímku ve falešných barvách z přístroje VIMS je poblíž horního okraje Titanu vidět skoro 500 kilometrů široká skvrna, nejjasnější je na infračervených vlnových délkách. Kromě myšlenky, že tato jedinečně zbarvená skvrna je trvalým mrakem, možná ovládaným povrchovými útvary, se badatelé také zabývají doměnkami, že skrvnu způsobuje neobvyklý povrchový materiál nebo extrémně vysoké pohoří. Všimli si též, že by jasná infračervená skvrna mohla být horká. Další údaje, které by poodhalily podstatu této podivné skvrny, se očekávají od plánovaného přiblížení v červenci 2006, kdy se kamery sondy Cassini na skvrnu podívají za Titanovy noci. Pokud bude skvrna v noci zářit, tak je horká.

Štítky: Saturn, Titan, Cassini spacecraft


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »