Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malé mračno Magellanovo

Uznání a copyright: Josch Hambsch, Robert Gendler

Portugalský mořeplavec Ferdinand Magellan měl se svou posádkou při prvním obeplouvání planety Země spoustu času ke studiu jižní oblohy. Výsledkem je, že dva snadno viditelné divy oblohy na jižní polokouli jsou pro pozorovatele známy jako Mračna Magellanova. O těchto kosmických mračnech se nyní ví, že se jedná o trpasličí nepravidelné galaxie satelity naší větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Nahoře zachycené Malé Magellanovo mračno má asi 15 000 světelných let a obsahuje několik set miliónů hvězd. Nachází se v souhvězdí Tukana (Tucana) a při své vzdálenosti 210 000 světelných let je čtvrtou nejbližší známou satelitní galaxií k Mléčné dráze po trpasličích galaxiích ve Velkém psu (Canis Major) a Střelci (Sagittarius) a po Velkém Magellanově mračnu. Na tomto nádherném pohledu jsou v popředí také dvě kulové hvězdokupy NGC 362 (vlevo nahoře) a 47 Tucanae. Skvoucí 47 Tucanae je zhruba 13 000 světelných let daleko a je vidět napravo od Malého Magellanova mračna.

Štítky: Smc, Irregular galaxy, Small magellanic cloud, Satellite galaxy


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »